Badany piec to ten na zdjęciu. Jest dwukomorowy, posiada piekarnik chlebowy. Wybudowany z czerwonej cegły firmy Lode, palenisko z szamotowej cegły. Zewnętrzne ścianki pieca są jednowarstwowe, to znaczy zbudowane tylko z czerwonej cegły o grubości 12 cm. Powietrze w palenisku podaje się od dołu (pierwotne) i od góry przez otwory w ściankach paleniska (wtórne). Waga, czyli masa akumulacyjna pieca wynosi około 4,5 tony.
Dom, w którym został wybudowany piec skonstruowany jest w technologii szkieletowej, ściany ocieplone są wełną mineralną o grubości 25 cm, dach wełną o grubości 30 cm. Podłoga izolowana 20 cm styropianu. Okna posiadają potrójne szyby. Dom jest bardzo szczelny. Ma wentylację z rekuperatorem, który działał podczas badania.
W ciągu 2 godzin spalone zostało 14 kg drewna opałowego – dębu (wagę i wielkość drewna oraz pierwsze chwile w palenisku po rozpaleniu prezentuje na zdjęciach). Po wypaleniu w piekarniku było 260 °C . Przy okazji, korzystając z temperatury wypiekliśmy w piecu 2 pizze. Po 12 godzinach w piekarniku było 110 °C, po 16 godzin 90 °C, po 24 godzin 70 °C
Od rozpalenia starałem się co godzinę robić zdjęcia termowizyjne tej samej ściany pieca. (z 24 godzin brakuje 2 zdjęć). Z pomocą oprogramowania kamery liczyłem średnią temperaturę nagrzanej ściany. Temperatura była mierzona w różnych miejscach pieca. Jako przykład pokazuje histogram, odnosi się on do pieca po 8 godzinach od rozpalenia.