06

Nazywam się Saulius Prabulis i jestem Litwinem. Przyjechałem do Polski  jesienią 2012 roku i pomimo, że wcześniejsze lata spędziłem w krajach skandynawskich pierwsza, polska zima zaskoczyła mnie mrozem. Zimno doskwierało mi głównie w pomieszczeniach, w których mieszkałem i pracowałem.

Pamiętam jak w styczniu odwiedziliśmy znajomego mieszkającego w okolicach Augustowa. W centrum domu z bali stał piec kaflowy, a raczej kuchnia kaflowa z dużą ścianką grzewczą. Służyła dla ogrzewania domu i gotowania potraw. Siedzieliśmy przy stole, rozmawialiśmy. Pierwszy raz tej zimy będąc wewnątrz domu poczułem, że jest mi naprawdę komfortowo ciepło. I że ta zima za oknem wcale nie jest taka groźna. Wtedy zrozumiałem co chciałbym w życiu robić: budować piece i oferować ludziom komfort prawdziwego ciepła.

W internecie trafiłem na stronę o piecach Kuzniecowa  www.stove.ru Opisany innowacyjny sposób spalania oparty na teorii Swobodnego Ruchu Gazów wyglądał sensownie, brakowało mi tylko namacalnych dowodów na jego działanie. Na podstawie dostępnych projektów ze strony (na licencji CC) wybudowałem dla siebie jeden z prostych pieców. Jego działanie bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło.

W 2014 roku w Hiszpanii uczestniczyłem w szkoleniu dotyczącym budowy pieców Kuzniecowa, prowadzonym przez samego autora. Będąc jego tłumaczem na język angielski, poznałem go osobiście. Igor V.  Kuzniecow  to człowiek o wyjątkowych umiejętnościach rozumienia skomplikowanych procesów fizycznych, posiadający ogromny bagaż doświadczeń, a także potrzebę dzielenia się swoją wiedzą.  Szkolenie otworzyło mi drzwi dla działania i pokazało nieograniczone możliwości projektowania wysokosprawnych urządzeń grzewczych według systemu Swobodnego Ruchu Gazów.

Latem 2015 roku uczestniczyłem w kolejnym praktycznym szkoleniu prowadzonym przez Igora V. Kuzniecowa w Rosji. W 2016 roku zorganizowałem szkolenie w Polsce, a w 2017 roku uczestniczyłem w szkoleniu we Włoszech (poniżej udostępniam skany certyfikatów).

Swoje działania firmuje słowem „krosnis”, które w języku litewskim oznacza piec rozumiany jako urządzenie ceramiczne (z kafli albo cegieł), zazwyczaj opalone drewnem, służące do ogrzewania, a także gotowania albo pieczenia chleba. Mówi się, że to krosnis jest sercem każdego domu. Właśnie budowa krosnis jest moją pracą i pasją.

Projekty  – Saulius Prabulis

Budowa – Saulius Prabulis i współpracownicy

Obsługa strony i FB – Joanna Mikulska

Warszawa

info@krosnis.pl

Copyright 2015 by Krosnis
Made by Astacus