Rytis wybudował dom w technice szkieletowej, ocieplił go wełną, zamontował wentylację mechaniczną z rekuperacją. Priorytetem było dla niego, aby dom był szczelny i ciepły. Poza ogrzewaniem podłogowym w salonie i łazience zdecydował się na wybudowanie pieca według systemu Kuzniecowa głównie z powodu niskich kosztów ogrzewania oraz niezależności od prądu.
Piec grzewczy z piekarnikiem chlebowym wybudowany został w 120 metrowym, nowym, drewnianym domu w Wilnie. Praktyka grzewcza pokazała, że aby ogrzać dom tym piecem wystarczy rozpalić go raz dziennie. Koszt drewna opałowego na jednorazową rozpałkę to ok. 1 euro dziennie. Dodatkowo piec wyposażony jest w piekarnik, w którym właściciel najbardziej lubi piec pizze. Przy rozgrzanym piecu gotową pizze wstawiamy do piekarnika na 5-10 minut. Ten przykład pokazuje, że dobrze ocieplony i szczelny dom razem z masywnym piecem zapewnia ciepło i komfort przy najniższych kosztach ogrzewania. A dodatkowo umożliwia przygotowanie pysznej pizzy.
Moc grzewcza około 4 kw (96 kwh na dobę paląc 2 razy dziennie). Posiada wmontowaną 10 kw wężownicę do grzania wody, podłączoną do 400 l zbiornika. Waga pieca 4,5 tony.
Ten piec był badany termowizorem. Zachęcam do zapoznania się z wynikami badania w artykułach.